EKUZ czy dodatkowe ubezpieczenie wakacyjne?

Wyjeżdżając na wakacje za granicę najczęściej zastanawiamy się, jaki środek transportu wybrać, jaką walizkę zabrać czy też ile środków pieniężnych ze sobą wziąć. Bardzo wielu podróżnych zapomina jednak o podstawowej kwestii, jaką stanowi bezpieczeństwo w podróży oraz w trakcie pobytu na wakacjach, szczególnie w obcym kraju. Ubezpieczenia turystyczne stanowią taki temat, którego nie powinniśmy lekceważyć. Wielu podróżnych posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, tak zwane EKUZ, czy jednak jest to wystarczające dobre zabezpieczenie dla podróżujących?

Czy EKUZ wystarczy?

EKUZ stanowi dokument, który uprawnia nas do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej, podczas wyjazdów zagranicznych. Wydanie takiej karty jest darmowe, dlatego warto jest z niej skorzystać. Obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Nie jest więc ona honorowana we wszystkich krajach, do których często podróżują Polacy. Nawet, jeśli działa, ma jednak sporo ograniczeń, z których podróżujący często nie zdają sobie sprawy. EKUZ nie zapewnia nigdzie kosztów leczenia w placówkach prywatnych, kosztów transportu z powrotem do kraju czy też kosztów, które są związane z zakupem leków, dopłat do pobytu w szpitalu itp. W takim przypadku, jeśli zależy nam na kompleksowym ubezpieczeniu lub też podróżujemy do kraju, w którym karta EKUZ nie obowiązuje, warto wziąć pod uwagę ubezpieczenia turystyczne. Polisa wakacyjna refunduje nam wszystkie koszty leczenia, również tego prywatnego. Dodatkowo, swoim zakresem obejmuje kraje Unii Europejskiej i cały świat, zapewnia bardzo szeroki zakres ochrony podczas podróży.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Wybierają polisę ubezpieczeniową na wakacje, warto zastanowić się nad kwotą ubezpieczenia. Tego typu polisa chroni nas przede wszystkim przed wydatkami związanymi z naszym leczeniem na wakacjach. Zawsze ubezpieczyciel jest w stanie pokryć wszystkie wydatki, jednak tylko i wyłącznie do sumy gwarantowanej ubezpieczenia. W przypadku podróżowania po terenach Unii Europejskiej, możemy korzystać z karty EKUZ, więc dobrze by suma gwarantowana wynosiła około 20 000 EUR, jest to minimalna suma, jaką można uwzględnić w ubezpieczeniu. Jeśli zamierzamy wyjechać poza Europę i znaleźć się w innych krajach na świecie, to warto jest podnieść tą sumę do co najmniej 60 000 EUR. Wiąże się to oczywiście z nieco większym kosztem zakupu polisy turystycznej, jednak w takim przypadku, kiedy chodzi o nasze bezpieczeństwo, nie warto jest oszczędzać.

 

 

Posts Tagged with…